Shakti
Atpakaļ

Ajurvēda

Sena zināšanu sistēma tiem, kas vēlas būt veseli, dzīvot mierā un harmonijā.

Ajūrvēda tulkojumā no sanskrita valodas nozīmē „zinātne par dzīvi", „dzīves zināšanas", „ilgas dzīves zināšanas". Ajūrvēda vēršas pie visiem dzīves aspektiem, piedāvājot gadsimtiem izmēģinātu un pilnveidotu zināšanu sistēmu tiem, kas vēlas iegūt veselību, ilgu mūžu, mieru un harmoniju.

Saskaņā ar Ajūrvēdu pilnīga veselība ir stāvoklis, kad prāts, ķermenis un gars ir līdzsvaroti. Visas ķermeņa darbības un prāta stāvoklis ir atkarīgs no trīs fundamentālu fizioloģisku principu - došu - līdzsvara cilvēka organismā. Šīs došas ir trīs – Vata, Pita un Kafa. Došu darbība un mijiedarbība nosaka mūsu augšanas apstākļus, mūsu veselību vai slimības. Jebkuram cilvēkam ir raksturīga iedzimta vienas vai vairāku došu dominēšana. Savu dominējošo došu jeb konstitūcijas pārzināšana ļauj noteikt noslieci uz noteiktām slimībām, savukārt došu atgriešana līdzsvara stāvoklī ir ajūrvēdiskās ārstēšanas svarīgākais aspekts. Tas tiek panākts, ievērojot noteiktu diētu (tai skaitā, lietojot ajūrvēdiskos preparātus), veicot ajūrvēdiskās procedūras un jogas vingrinājumu (asanu) kompleksus, un pat pielietojot dažādas smaržas.

Katrai no došām ir savas pazīmes:

Vata – šo došu veido ētera un gaisa elementi. Tā ir enerģija, kas nodrošina jebkuru kustību ķermenī – muskuļu kustību, elpošanu, sirds darbību un pat plakstiņu mirkšķināšanu. Vata nosaka nervu sistēmas darbību. Vatas nelīdzsvarotība izsauc nemieru, bailes, nervozitāti. Vatas konstitūcijas tipa cilvēki parasti ir kalsni, ar vāji attīstītu muskulatūru, locītavas ir izspiedušās, kas kustību laikā var krakšķēt.  Viņu āda ir sausa, auksta, raupja, tā parasti viegli plaisā. Viņi slikti panes aukstumu, Vatas tipa cilvēkiem raksturīgas radošas spējas, kustīgums, ātra domāšana, spēja ātri uztvert. Šī tipa cilvēkiem raksturīgs nekārtīgs dzīvesveids, viņiem ir ļoti grūti iedibināt noteiktu kārtību. Vatas tipa cilvēkiem uzturā rekomendē lietot sātīgus, skābus, saldus, sāļus, eļļainus un siltus produktus un ēdienus. Nerekomendē – sausus, vieglus, asus, rūgtus, savelkošus, aukstus produktus.

Pita – šī doša ir uguns un ūdens elementu savienojums. Burtisks tulkojums no sanskrita nozīmē „žults". Pita nodrošina ēdiena pārstrādi, gremošanas procesu, vielmaiņu, ķermeņa temperatūru. Pitas nelīdzsvarotība cilvēkam izsauc niknuma, naida, greizsirdības lēkmes. Pitas tipa cilvēki ir parasti vidēja auguma, vidējas ķermeņa uzbūves ar labi attīstītu muskulatūru. Āda silta, mīksta, sarkanīga, bieži ar vasaras raibumiem un dzimumzīmītēm. Viņu mati parasti ir taisni un gaiši. Šiem cilvēkiem ir ass prāts, labas koncentrācijas spējas, daudz seksuālās enerģijas. Viņi ir uzstājīgi, konkurētspējīgi, prasīgi, agresīvi, kaislīgi. Cilvēkiem ar paaugstinātu Pitu rekomendē uzturā lietot aukstus vai siltus, rūgtus, saldus, savelkošus, netreknus produktus un ēdienus. Nerekomendē – treknus, sāļus, skābus, asus produktus.

Kapha – šī doša ir ūdens un zemes elementu savienojums. Sanskritā Kafa nozīmē „gļotas". Šī doša nodrošina organisma pretestību, locītavu „ieeļļošanu", ādas mitrību, imūnās sistēmas darbību, apgādā visus ķermeņa audus un orgānus ar nepieciešamajiem šķidrumiem. Kafas nelīdzsvars izraisa alkatību, skaudību, pārlieku pieķeršanos materiālām lietām. Šiem cilvēkiem ir nosliece uz apaļīgumu. Viņiem ir bieza āda un spēcīga miesas uzbūve. Āda mīksta, taukaina, bāla un auksta. Kafas tipa cilvēki ir lēnīgi, maigi, mīloši, līdzjūtīgi un uzticami.

Kafas tipa cilvēkiem iesaka uzturā lietot vieglu, sausu, rūgtu, asu, siltu, savelkošu ēdienu un produktus. Neiesaka – aukstus, treknus, saldus, skābus, sāļus produktus.

Mūsu centrā Jūs varat saņemt:

  • ajūrvēdas speciālista konsultāciju, lai noteiktu jūsu uzbūves tipu;
  • saņemt konsultāciju veselības jautājumos par dažādu slimību ārstēšanu un profilaksi;
  • saņemt konsultāciju par dažādām ajūrvēdiskām ārstnieciskām, attīrošām, kosmētiskām, relaksējošām procedūrām un programmām. Speciālists palīdzēs sastādīt tieši Jums piemērotu ajūrvēdisko procedūru un masāžu programmu, ieteiks diētas un dzīvesveida izmaiņas, ajurvēdiskos preparātus, jogas vingrojumus;
  • konsultāciju par jums piemērotu ajurvēdisko attīrīšanās programmu – pančakarmu, kā arī variet iziet pašu pančakarmas programmu;
  • papildus plaša spektra ajūrvēdiskām procedūrām Jums ir iespēja mūsu centrā padziļināti iepazīties ar ajūrvēdu – ajūrvēdas nodarbībās un lekcijās, tai skaitā ajūrvēdiskās kulinārijas kursos.

Speciālisti

Masāžas un procedūras

Programmas

Kursi un apmācības

Konsultācijas

Uz augšu Atpakaļ
x

#{title}

#{text}