Shakti
Atpakaļ

Svētceļojums uz Dienvidindijas piecu pirmselementu Šivas tempļiem ar Mahašivaratri slavenajā Nataradža Čidambaram templī

2.-15.marts 2024

Šiva kā viena no galvenajām vēdiskās tradīcijas dievībām tiek pielūgts dažādās formās un dažādu iemeslu dēļ, savukārt Dienvidindijā Šiva tiek pielūgts kā dievība, kas pārvalda Dabas piecus pirmselementus. Na | Ma | Shi | Va | Ya – šīs piecas zilbes Šivas mantrā atbilst attiecīgiem pirmselementiem: Zeme, Ūdens, Uguns, Gaiss un Ēteris (telpa). Saskaņā ar Ajūrvēdu, no šiem 5 pirmselementiem ir veidots pilnīgi viss mūsu Visumā, tajā skaitā cilvēka ķermenis, un tos pārvalda Šiva.

No pieciem pirmselementiem veidojas slavenās došas (Vata, Pita, Kapha). Saskaņā ar Ajūrvēdu, jebkuras slimības cēlonis ir došu jeb piecu pirmselementu disbalanss. Tādēļ šis svētceļojums būs noderīgs cilvēkiem ar dažādām slimībām. Tūres sākumā mēs palīdzēsim jums noteikt, kurš vai kuri no pirmselementiem jums ir izgājuši no balansa, un līdz ar to kuros tempļos jūs šīs enerģijas varat harmonizēt. Ceļojums būs noderīgs arī visiem, kas studē un praktizē vēdisko astroloģiju, jo gan planētas, gan zodiaka zīmes arī ir saistītas ar pirmselementiem. Tādējādi, šis ceļojums palīdzēs harmonizēt arī katra horoskopu.Protams, svētceļojums domāts arī visiem, kas vēlas saņemt Šivas svētību, piemēram, sievietēm, kas vēlas nodibināt attiecības vai uzlabot jau esošās, jo vēdiskajā tradīcijā Šiva ir ideāls vīrs. Šiva simbolizē arī Visuma vīriško jeb garīgo enerģiju, tādēļ Viņa svētība ir nepieciešama arī visiem garīgā ceļa gājējiem.

Tūres kulminācija būs Mahashivaratri svinības pēdējā no mūsu apmeklētajiem tempļiem – Nataradža Čidambaram templī, kura neaprakstāmo enerģiju mēs izbaudījām mūsu 2023.gada ziemas tūres laikā. Pēc visu tempļu apmeklēšanas un Mahašivaratri svinībām mēs dosimies dažas dienas atpūsties uz okeāna piekrasti Pondicherry, kur atrodas arī ļoti pazīstams Šri Aurobindo Ašrams.

Indijā ir sens teiciens: "Bez Šivas atļaujas, pat zāle nevar noliekties vējā". Izrādot cieņu šim Šivas aspektam, saistītam ar dabu un visu radību, Dienvindijā Tamilnadu štatā atrodas pieci Šivas tempļi, katrs veltīts vienam no 5 pirmselementiem. Ar katru no tempļiem saistās unikāls stāsts ar šim templim raksturīgu garīgu atmosfēru un nozīmi.

Ekambareshwara templis pārstāv Zemes pirmselementu, un Šiva šeit atrodas smilšu Lingam formā, kas ir pazīstams arī kā Prithvi Lingam. "Ekambareshwarar" nozīmē "mango koka dievs". Šāds nosaukums ir saistīts ar to, ka dieviete Parvati kādreiz šeit sēdēja dziļā meditācijā zem mango koka. Izejot no meditācijas, Parvati par godu Šivam zem šī mango koka izveidoja Šiva Lingam no smiltīm, kurš kopš tā laika arī atrodas šajā vietā. Šis stāsts norāda uz to, ka Dievam nav nepieciešamas speciālas dievību statujas, bet pietiek ar smilšu sauju un patiesu ticību. Lai smilšu Lingam netiktu bojāts, tam Abhišekam tiek veikts ar jasmīna eļļu.

Šis templis ir ap 1400 gadu vecs, un ir viens no lielākajiem (platība 9 hektāri) tempļiem Indijā.

Jambukeshwara templis pārstāv Ūdens pirmselementu. Šeit Šiva tiek pielūgts Appu jeb ūdens Lingam formā. Šajā templī zem Lingama tek neizsīkstoša ūdens straume. Sena leģenda vēsta, ka dieviete Parvati, šajā vietā veicot savu askēzi, pielūdza Šiva ūdens Lingam formā. Šiva bija ļoti apmierināts ar Parvati askēzi, parādījās viņas priekšā, un nodeva Parvati augstākās zināšanas - Šiva Džnanu. Sakarā ar to, ka šajā vietā Šiva un Parvati ir nevis vīrs un sieva, bet skolotājis un māceklis, templī viņu dievības ir novietotas nevis kā parasti blakus, bet viena otrai pretī. Ūdens simbolizē zināšanas un viedumu, un ūdens straume simbolizē zināšanu apguvi. Tādēļ Skolotājs indiešu tradīcijā vienmēr sēž augstāk par skolniekiem, jo zināšanas kā ūdens tek no augstākā punkta uz zemāko. Tādējādi, Jambukeshwarar templis simbolizē zināšanu un to apguves nozīmīgumu.

Jambukeshwara templis ir viens no senākajiem tempļiem Indijā (aptuveni 1800 gadus vecs), tā platība aizņem 7 hektārus.

Arunachaleshwara templis pārstāv Uguns pirmselementu, un ir viens no apmeklētākajiem tempļiem Indijā. Tas ir lielākais Šivam veltītais Indijas templis, tā platība aizņem gandrīz 10 hektārus. Tiek vēstīts, ka vienreiz Parvati, koķetējot ar Šivu, ar plaukstām aizklāja tam acis, un viss Visums iegrima tumsā uz tūkstošiem gadu. Pateicos Šivas pielūdzēju askēze, Šiva galu galā parādījās ugunīga staba veidā šeit Arunačala kalnā (kura pakājē atrodas templis). Otrs, tikpat pazīstams stāsts, saistīts ar šo vietu, ir Brahmas un Višnu strīds, kurš ir varenāks dievs. Strīda laikā starp viņiem parādījās Šiva uguns staba veidā (Agni Lingam), kuram nebija ne sākuma, ne gala.

Uguns simbolizē attīrīšanos, enerģiju un gaismu. Arunachaleshwarar Šivas svētība attīra svētceļotājus no negatīvās karmas, piepildot ar zināšanu gaismu. Šeit mēs vienu dienu veltīsim uzkāpšanai Arunačala kalnā, jo – līdzīgi kā Kedarnatha ir galvenā Šivas svētvieta Indijas ziemeļos – Arunačala kalns ir galvenā Šivas svētvieta Indijas dienvidos. Tāpat šeit atrodas slavena svētā Ramana Maharši Ašrams, kuru mēs arī apmeklēsim.

Kalahastheeshwara templis pārstāv Gaisa pirmselementu. Šiva šajā templī tiek pielūgts Vaiju Lingam formā. Šī tempļa kompleksa galvenajā svētnīcā deg lampa, kuras liesma pastāvīgi plīvo Vaiju jeb vēja ietekmē. Pie tam liesma turpina kustēties, pat aiztaisot galvenās svētnīcas durvis, kurai nav logu. Lingam šeit ir baltā krāsā, un tiek uzskatīts par Swayambhu – pašizpaudies Lingam. Tiek uzskatīts, ka Šiva šeit manifestējās kā baltais Vaiju Lingam, kad Vaiju Deva (Vēja Dievs) lūdza Šivas svētība būt klātesošam visās dzīvās būtnēs Visumā – līdzīgi kā pats Šiva. Gaiss simbolizē dzīvību. Kur nav gaisa – tur nav dzīvības. Šajā templī Šiva dod svētību visām dzīvām būtnēm, kurās viņš ir klātesošs, tāpat kā Gaiss.

Arī šis templis ir ļoti sens, tā pirmās celtnes tika uzbūvētas 5.gadsimtā.

Chidambaram Nataradža templis pārstāv Ētera (telpas) pirmselementu, pašu gaisīgāko no visiem pirmselementiem. "Chit" tulkojas kā apziņa, un "Ambaram" nozīmē debesis jeb Akasha (ēteris) – debesu jeb Dieva apziņa. Šāda stāvokļa sasniegšana saskaņā ar Vēdām ir cilvēka galīgais mērķis. Tiek uzskatīts, ka šis templis atrodas Visuma lotosa sirdī: Virat hridaya padma sthalam. Šivaīti tic, ka tempļa apmeklēšana ved pie apgaismības.

Šajā templī Šiva tiek pielūgts tā dejojošajā formā – Nataradža. Leģenda vēsta, ka Šiva šeit gāja caur mežu, izstarojot neaprakstām skaistumu un gaismu. Mežā dzīvoja svētie riši ar savām sievām, un sievas bija aizgrābtas ar Šivas skaistumu. Riši par to saniknojās, un ar mantru palīdzību piesauca čūskas, kuras uzsūtīja Šivam. Šiva paņēma čūskas un ielika sev matos un ap vidukli kā rotājumus. Tad riši piesauca niknu tīģeri – kuru Šiva nogalināja un tā ādu aplika sev ap vidukli. Galu galā riši piesauca dēmona Mujalakan, kas simbolizē augstprātību un tumsonību mūsos. Šiva to samīdīja ar kājām, un uz tā izpildīja savu svētlaimes deju – Ananda Tandava, atklājot savu patieso formu.

Papildus Nataradža formai, šajā templī Šiva tiek pielūgts viņa bez-formas aspektā, kas atbilst ētera pirmselementam – viens no tempļiem simboliski ir tukšs.

Šajā templī mēs svinēsim Lielo Šivas nakti – Mahashivaratri. Domājams, tas būs neaizmirstams notikums un pieredze. Kopš iepriekšējā brauciena esam sadraudzējušies ar vienu no tempļa priesteriem, kurš palīdzēs mūsu grupai izbaudīt šo dziļi garīgo un grandiozo pasākumu.

Pēc visu tempļu apmeklēšanas un Mahašivaratri svinībām mēs dosimies dažas dienas atpūsties uz ļoti skaisto Indijas okeāna piekrasti Pondicherry, kur baudīsim sauli un okeānu.

Brauciena programma

02.-03.03. Pārlidojums Rīga-Deli

03.03. Pārlidojums Deli-Chennai, izvietošanās viesnīcā, atpūta

04.03. Pārbrauciens ar mikrautobusu Chennai – Kalahastheeshwara templis. Tempļa apmeklējums, izvietošanās viesnīcā

05.03. Pārbrauciens uz Ekambareshwara templi, tempļa apmeklējums. Pārbrauciens uz Thiruvanamalai, izvietošanās viesnīcā

06.03. Kāpiens Arunachal kalnā

07.03. Arunachaleshwara tempļa apmeklējums. Pārbrauciens uz Jambukeshwara templi, izvietošanās viesnīcā, tempļa apmeklējums.

08.03. Pārbrauciens uz Chidambaram templi. Mahashivaratri Chidambaram templī.

09.03. Atpūta

10.-14.03. Pārbrauciens uz okeāna piekrasti Pondicherry, atpūta pie okeāna, Sri Aurobindo Ašrama apmeklēšana

14.03. Pārlidojums Chennai-Deli, izvietošanās viesnīcā, atpūta

15.03. Pārlidojums Deli-Rīga

Brauciena cena: 1470 EUR

Cenā ietilpst:
Dzīvošana viesnīcās divvietīgos numuriņos, viesnīcu transfēri. Vietējais transports (mikroautobuss) visa ceļojuma laikā. Ajūrvēdas konsultācija došu/pirmselementu noteikšanai brauciena sākumā.

Cenā neietilpst: aviobiļetes Rīga-Deli-Rīga un Deli-Chennai-Deli (1000 EUR), vīza (26 EUR), ēdināšana.

Samaksas kārtībā: 770 EUR avanss līdz 30.novembrim, atlikusī summa 700 EUR līdz 30.janvārim.

Brauciena organizatori: Juris un Diāna Ērenpreisi

Pieteikumiem: info( at )shakti.lv. Jautājumiem: info( at )shakti.lv, 28635980

Speciālisti:

Uz augšu Atpakaļ
x

#{title}

#{text}